sauna

Vizyon Sauna
+90 212 590 55 96
info@vizyonsauna.com

'İstisnai' gün doları 1,88'in altına çekti

Merkez Bankası, Çarşamba gününü istisnai gün ilan etti ve repo ihalesi açmadı. Dolar, bu haberin ardından TL karşısında 1,88’in altına kadar geriledi.

Merkez Bankası’nın bugünü istisnai gün ilan etmesiyle döviz sepeti de 2,20’nin altında geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün politika faizinden fonlama yaptığı miktar yöntemi ile repo ihalesi açmayarak ek parasal sıkılaştırmaya gitti.

TCMB'nin bugün miktar yöntemiyle haftalık vadede 4 milyar TL, PY bankalara 5.9 milyar TL repo dönüşü bulunuyordu.

TCMB, dün gerçekleştirdiği Haziran ayı PPK toplantısında beklendiği üzere politika faizi ile faiz koridorunun alt ve üst bandında değişikliğe gitmezken, sermaye akımlarındaki oynaklığın sürmesi halinde TL likiditesi kompozisyonunda yapılacak ayarlamalar ile sıkılaştırma yapabileceğini ortaya koydu.

TCMB, 11 Haziran'da yaptığı açıklamada da son bir aylık dönemde yurtdışı ve yurtiçi gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında aşırı oynaklık gözlendiğini belirterek, döviz piyasasındaki aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

TCMB verilerine göre, piyasa 13,246.6 milyon lira artı rezervle açıldı. Bankaların serbest depo bakiyeleri 22,487.2 milyon lira oldu. Rezerv dün 12,643.5 milyon lira, bankaların serbest depo bakiyeleri ise 21,243.8 milyon lira olmuştu.

Kaynak: CNBCE